scoala de vara

 

 SCOALA DE VARA SI CONFERINTA

PROBLEMATICI ACTUALE ALE DREPTULUI AFACERILOR

Universitatea Romano - Americana din Bucuresti, 12 - 16 septembrie 2012


Proiect program cursuri

     PROGRAM

 

 • Prof.univ.dr.h.c. Stanciu D. CARPENARU - "Consideratii generale asupra contractelor privind activitatea comerciala".

 

 • Prof. univ.dr. Ion TURCU, Facultatea de Drept, Universitatea Babes-Bolyai din Cluj-Napoca - "Contractul de asistenta medicala. Raspunderea medicala".
 • Prof.univ.dr.h.c. Brandusa STEFANESCU, Academia de Studii Economice din Bucuresti; Vicepresedinte al Curtii de Arbitraj Comercial International de pe langa Camera de Comert si Industrie a Romaniei - "Uzantele in lumina Noului Cod Civil".
 • Prof.univ.dr. Smaranda ANGHENI, Rector al Universitatii Titu Maiorescu; Institutul de Cercetari Juridice "Acad. Andrei Radulescu" al Academiei Romane - "Reducerea cuantumului penalitatilor, in lumina Noului Cod Civil".
 • Prof.univ.dr. Gheorghe PIPEREA, Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti - "Limitarea raspunderii in dreptul afacerilor".
 • Av. Arin Octav STANESCU, Presedinte al Uniunii Nationale a Practicienilor in Insolventa din Romania si Av. Simona Maria MILOS - "Codul Insolventei".
 • Prof.univ.dr. Mihai HOTCA, Decan, Facultatea de Stiinte Sociale si Administrative, Universitatea Nicolae Titulescu din Bucuresti - "Spalarea banilor - trecut, prezent şi perspective".
 • Prof.univ.dr. Daniel -Mihail SANDRU, Universitatea Crestină Dimitrie Cantemir din Bucuresti, Centrul de Studii de Drept European, Institutul de Cercetari Juridice "Acad. Andrei Radulescu" al Academiei Romane - "Interpretarea si aplicarea dreptului UE de catre instantele nationale in materia dreptului consumatorilor"
 • Profesor asociat dr. Radu Gratian GHETEA, Presedinte CEC Bank; Presedinte al Asociatiei Romane a Bancilor; Facultatea de Relatii Comerciale si Financiar-Bancare Interne si Internationale, Universitatea Romano-Americana din Bucuresti - "Insolventa bancara in actuala criza financiara".
 •  Mirela IOVU, Vicepresedinte CEC Bank-"Insolventa bancara in actuala criza financiara".
 • Conf.univ.dr. Vasile NEMES, Facultatea de Drept, Presedinte al Senatului Universitatii Nicolae Titulescu - "Contractul de furnizare".
 • Lector univ. dr. Rabu Bogdan BOBEI, Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti, Curtea de Arbitraj Comercial International Bucuresti - "Pragmatismul livresc din arbitrajul comercial".
 • Asist.univ.dr. Dan-Alexandru SITARU, Facultatea de Drept, Universitatea Nicolae Titulescu - ”Contractul de societate - intre nou si vechi”
 • Prof.univ.dr. Valeriu POTECEA, Decan, Facultatea de Relatii Comerciale si Financiar-Bancare Interne si Internationale, Universitatea Romano-Americana - "Tranzactiile comerciale si Regulile INCOTERMS 2010"
 • Conf. univ. dr. Mihaela PRUNA, Decan, Facultatea de Drept, Universitatea Romano-Americana din Bucuresti - "Tehnici de negociere in afaceri".
 • Lector univ.dr. Luminita TULEASCA, Facultatea de Drept, Universitatea Romano-Americana din Bucuresti - "Scrisoarea de garantie si incidentele executarii ei".
 • Prof.univ.dr. Florin BONCIU, Prorector, Universitatea Romano-Americana din Bucuresti - "Tipologia stimulentelor utilizate in atragerea investițiilor straine directe si regimul juridic al acestora".
 • Lector univ.dr. Andrei SAVESCU, Facultatea de Drept, Universitatea Romano-Americana din Bucuresti - "Micsorarea onorariilor avocatiale in litigii".
 • Procuror Cristina VOICU, DNA - Structura Centrala si procuror dr. Laurentiu SORESCU - Parchetul de pe langa Judecatoria Sector 1 Bucuresti; Formator Institutul National al Magistraturii - "Coruptia in mediul privat. Aspecte penale".
 • Av. Gabriel BIRIS, Partener fondator "Biris Goran" - "Fiscalitatea, o abordare practica".
 • Lector univ.dr. Horatiu Razvan RADU, Facultatea de Drept, Universitatea Romano-Americana din Bucuresti, Agentul Guvernului Romaniei la Curtea de Justitie a Uniunii Europene - "Jurisprudenta Curtii de Justitie a Uniunii Europene si mediului de afaceri romanesc".
 • Lector univ.drd. Mihai OLARIU, Facultatea de Drept, Universitatea Romano-Americana din Bucuresti - "Contractul de cesiune a drepturilor de autor si raspunderea in cazul plagiatului".
 • Asist.univ.Claudiu ANDREESCU, Facultatea de Drept, Universitatea Romano-Americana din Bucuresti - "Regimurile matrimoniale și afacerile soților".
 • Av. dr. Manole Ciprian POPA, cadru didactic asociat, Facultatea de Drept, Universitatea din București - "Grupurile  de societati in contextul economic si juridic actual".
 • Asist.univ.drd. Valerica TUDOR, Facultatea de Drept, Universitatea Romano-Americana din Bucuresti- "Impactul actualului regim al proprietății asupra dezvoltării afacerilor".